ورود

طرح ایران مهارت

معرفی طرح ایران مهارت

iranmaharat

مراسم رونمائی از طرح «ایران مهارت» و کتاب «آموزش حرفه های مهارتی کوتاه مدت» در حاشیه همه ی طرح آموزش های مهارتی کوتاه مدت ویژه مدارس با حضور سید محمد بطحائی ، وزیر آموزش و پرورش، «محمد امین سازگار نژاد، رئیس سابق سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و «سید ابوالحسن فیروزآبادی» قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تاریخ 1396/7/18 برگزار شد.
در حاشیه مراسم رونمائی از طرح «ایران مهارت»، در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جمع خبرنگاران اظهار داشت:«ایران مهارت»، طرح مشترک آموزش و پرورش و سازمان آموزش فنی و حرفه ای است و براساس آن دانش آموزان با مشارکت سازمان آموزش فنی و حرفه ای وآموزشکده های غیردولتی پوشش داده می شوندو دانش آموزان دوره های اول و دوم متوسطه حدود 500 نوع مهارت را آموزش می بینند.
وی ادامه داد: مدت آموزش هر مهارت بین 2 تا 20 جلسه خواهد بود و بر اساس علاقه دانش آموزان، امکانات مدارس و مقتضیات منطقه ای، آموزش های لازم ارائه می شود.
وزیر آموزش و پرورش گفت : رئیس جمهوری در ابتدای سال تحصیلی جدید و نیز رهبر معظم انقلاب اشارات زیادی در خصوص توجه به مهارت آموزی دانش آموزان داشته اند تا دانش آموزان برخی فنون را در مدرسه کسب کنند؛ البته «ایران مهارت، طرحی نیست که دانش آموزان را برای اشتغال آماده کند.
وی با بیان اینکه در طرح یاد شده، تجهیزات مختلفی در نظر گرفته شده است، گفت: این موضوع در توسعه کارآفرینی و ایجاد انگیزه بسیار مؤثر خواهد بود و دانش آموزان را از محفوظات کتابهای درسی خارج می کند.
وی افزود : در این طرح جدید قرار است دانش آموزان اول و دوم متوسطه در 20 جلسه یک و نیم ساعته با مهارت های پایه آشنا شوند اما این موضوع منجر به اشتغال نمی شود.
در این طرح 500 رشته مهارتی از چهار تا 40 ساعت به دانش آموزان آموزش داده می شود و برای آن ها گواهینامه صادر می شود.
با اجرای این طرح تعداد دانش آموزان از حدود 430 هزار نفر به 900 هزار نفر افزایش می یابد که 300 هزار نفر آنان در شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش بوده و این مهم نیازمند آزمایشگاه، استادکار و محیط آموزشی است.
این طرح خارج از برنامه رسمی مدرسه خواهد بود.
هدفگذاری در طرح «ایران مهارت» آماده کردن دانش آموزان برای اشتغال نیست چرا که افراد با 10 تا 12 جلسه توانائی ورود به بازارکار را نخواهند یافت.
دانش آموزان مهارت دیده می توانند به پرتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای مراجعه کرده و گواهینامه مهارت دریافت کنند.
عظیم محبی مدیر کل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش در خصوص «اجرای طرح ایران مهارت در مدارس» اظهار داشت: در دوره متوسطه اول، دروسی با عناوین «کار و فناوری» و «تفکر و سبک زندگی» داریم.
وی ادامه داد: در درس «تفکر و سبک زندگی» مهارت های تفکر و زندگی و در درس «کار و فناوری» مهارت های کار و شغل آموزش داده می شود؛ ضمن اینکه کاری که سازمان آموزش فنی و حرفه ای انجام می دهد و شروع کرده است، تحت عنوان آموزش 500 مهارت است که استاندارد های آن را نوشته است.
مدیر کل دفتر آموزش های متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: اولویت اول ما این است که همین پودمان هایی که در این دو درس داریم را به دانش آموزان آموزش دهیم و با پودمان هایی که سازمان آموزش فنی و حرفه ای تعریف کرده است مطابقت دهیم و دانش آموزان مهارتی که آموزش می بینند را دیگر در اینجا آموزش نمی بینند و همان مهارت ها تکامل یافته و گواهینامه آن را سازمان آموزش فنی و حرفه ای می دهد.
مدیر کل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش بیان داشت : این موضوع دارای مراحلی است؛ اول، تاییدیه مهارت و دوم گواهینامه و اگر جمع آموزش آن به 120 ساعت رسید، تک مهارت مورد نظر حاصل می شود؛ یعنی دانش آموزی که از پایه هفتم مهارت را طی می کند، در پایه دوازدهم خود به خود آن مهارت اتفاق می افتد.


مراسم رونمایی از دستورالعمل طرح ایران مهارت

ویدئو ایران مهارت چیست از زبان مدیر کل فنی و حرفه ای استان تهران در برنامه فرصت برابر در سال 1396


تشريح طرح ايران مهارت در شبكه خبر توسط مشاور محترم سازمان آموزش فني و حرفه اي ومدير كل محترم اداره آموزش فني و حرفه اي استان تهران جناب آقاي مجيد تهرانيان و مدير كل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در سال 1396

مقدمه

در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و اجرایی نمودن منویات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تحول در نظام آموزش رسمی دوره متوسطه و تأکید ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران درخصوص ارائه آموزش های مهارت محور به دانش آموزان ، همچنین عملیانی کردن راهکار 1-6 سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و بند 6 حوره تربیت و یادگیری کار و فن آوری برنامه درس ملی ، طرح آموزش حرفه های مهارتی کوتاه مدت موسوم به «ایران مهارت» همزمان با تحصیل دانش آموزان با توجه به توافق نامه همکاری وزارت آموزش و پرورش و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به شماره 100/24786 مورخ 1396/07/18 جهت اجرا ابلاغ می شود.

اهداف

1- بسترسازی های لازم در خصوص توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی
2- هم افزائی ظرفیتهای آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و مدارس متوسطه وزارت آموزش و پرورش در شناسائی و استعدادیابی مهارتی نوجوانان.
3- ایجاد زمینه به منظور آشنائی با شایستگی های پایه مورد نیاز حرف و مشاغل.
4- افزایش آگاهی خانواده ها به منظور معرفی و شناسائی مشاغل مورد نیاز بازارکار و هدایت تحصیلی مؤثر دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی.
5- ایجاد ارتباط مابین آموزش رسمی و غیررسمی در دوره اول متوسطه.

دامنه پوشش و بازه زمانی طرح

کلیه دانش آموزان دوره اول متوسطه(پایه های هفتم،هشتم،نهم) در برنامه درسی کتاب "کار و فناوری" و "فرهنگ و هنر" در طول سال تحصیلی مشمول طرح خواهند شد.
مدت اجرای این طرح 4 سال شمسی است که در سال نخست (از اسفند ماه 1396) تنها 10% از دبیرستان های دوره اول متوسطه در 7 استان: گلستان - مرکزی - قزوین - سمنان - البرز - شهر تهران و شهرستان های تهران که توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین گردیده است اقدام به اجرای طرح می نمایند.
برنامه ریزی های لازم جهت اجرای طرح در مدارس داوطلب برای ساعات فوق برنامه یا اوقات فراغت دانش آموزان از طریق کمیته های برنامه ریزی و هماهنگی استان با استفاده از ظرفیت آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد، صورت می پذیرد.

سرفصل آموزشی :

1- کتاب ایران مهارت که در قالب دوره های آموزش های خاص در پورتال سازمان تعریف می شود منجر به صدور گواهی حضور در دوره خواهد شد.
2- استاندارد های آموزش شایستگی شغلی؛ که در قالب دوره های شایستگی شغلی در پورتال سازمان تعریف می گردد و در صورت کسب حدنصاب قبولی در دوره، گواهی شایستگی شغلی صادر خواهد شد.
3- استاندارد های صلاحیت شغلی: که در قالب استاندارد های مربوطه و در قالب دوره های آموزش شغل در پورتال سازمان تعریف می گردد و منجر به صدور گواهینامه صلاحیت شغلی خواهد شد.

ارکان طرح

1- شورای سیاست گذاری و راهبری ستادی اجرای طرح.
2- کمیته برنامه ریزی و هماهنگی استان.
3- کمیته اجرائی منطقه/ناحیه/شهرستان.
4- مجریان طرح.

ترکیب اعضاء و شرح وظایف ارکان طرح

شورای سیاست گذاری و راهبری ستادی
1-4) ترکیب اعضاء :

- معاون آموزش سازمان (رئیس شورا).
- مدیرکل دفتر آموزشگاههای آزاد و مشارکت مردمی(دبیر شورا)
- مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه آموزش وپرورش.
- مدیرکل دفتر راهبری اجرای آموزش.
- مدیرکل دفتر طرح و برنامه ریزی درسی.
- مدیرکل دفتر حقوقی سازمان.
- مدیرکل دفتر سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای.
- مدیرکل امورمالی و ذیحسابی سازمان.
- مدیرکل دفتر توسعه فناوریهای نوین آموزشی.
- رئیس کانون انجمن های صنفی کارفرمایی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد کشور.

1-2-4- شرح وظایف شورا

- تدوین برنامه های لازم به منظور اثربخشی و نسهیل اجرای طرح توسط طرفین توافق نامه.
- برنامه ریزی به منظور توسعه و به روزآوری شایستگی های مورد نیاز اجرای طرح.
- تدوین سیاستهای لازم در خصوص نحوه اجرای طرح
- ایجاد سامانه ارتباطی بین مدارس و مراکز بخش خصوصی (و در صورت نیاز بخش دولتی) سازمان بعنوان مجری طرح، در پورتال جامع سازمان به منظور ثبت اطلاعات مولفه های لازم اجرای طرح.
- نظارت و ارزیابی عملکرد کمیته های استانی.

2-4) کمیته برنامه ریزی و هماهنگی استان
1-2-4- اعضاء کمیته.

- مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان (رئیس کمیته).
- مدیرکل آموزش و پرورش استان.
- معاون آموزش استان.
- معاون اداری - پشیبانی استان.
- رئیس اداره آموزشگاههای آزاد استان (دبیر کمیته)
- رئیس اداره آموزش.
- رئیس اداره آزمون و ارزشیابی.
- رئیس اداره حراست استان.
- رئیس هیات مدیره کانون انجمنهای صنفی کارفرمایی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد استان.

2-2-4- شرح وظیفه کمیته برنامه ریزی استان

- برنامه ریزی به منظور اجرای سیاست های ابلاغی شورای سیاست گذاری و راهبری ستاد.
- هماهنگی لازم با کمیته "استانی" هم عرض در آموزش و پرورش استان توسط رئیس کمیته.
- تعیین تعرفه های آموزشی بر اسا دستورالعمل تعیین شهریه آموزشگاههای آزاد و هزینه های سایر مولفه های اجرای طرح در کلیه سطوح پنج گانه مندرج در ماده هشت.
- بررسی و تایید صلاحیت آموزشگاههای آزاد متقاضی اجرای طرح با هماهنگی کانون انجمن های صنفی آموزشگاههای آزاد استان.
- نظارت بر درج اطلاعات مولفه های اجرای طرح در پورتال اداره کل.
- توجیه کامل کمیته های اجرائی شهرستان.
- ارزیابی عملکرد کمیته های اجرایی شهرستانی - منطقه ای اجرای طرح.
- ارائه پیشنهاد شایستگی های جدید به شورای سیاست گذاری و راهبری ستاد متناسب با شرایط بومی - منطقه ای استان.

3- کمیته اجرائی منطقه - ناحیه - شهرستان
1-3- اعضاء کمیته

- رئیس مرکز معین آموزش فنی و حرفه ای منطقه - شهرستان (رئیس کمیته).
- رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه یا شهرستان.
- مسئول آموزشگاههای آزاد مرکز معین (دبیر کمیته).
- نماینده کانون انجمن های صنفی استان.
- رئیس هیات مدیره انجمن صنفی آموزشگاههای آزاد در رشته تخصصی اجرای طرح.

2-3- شرح وظیفه کمیته

- اجرای برنامه های تکلیفی کمیته برنامه ریزی استان.
- هماهنگی با کمیته منطقه ای - شهرستانی هم عرض در آموزش و پرورش از طریق رئیس کمیته.
- شناسائی و معرفی آموزشگاههای مجری با هماهنگی کانون انجمن خای صنفی استان و نمایندگان انجمن های صنفی شهرستان.
- تبیین طرح به منظور مشارکت گسترده آموزشگاههای آزاد شهرستان.
- نظارت و ارزیابی بر فرایند اجرای طرح.
- ارائه پیشنهاد شایستگی های جدید به کمیته برنامه ریزی و هماهنگی استان متناسب با شرایط بومی - منطقه ای استان.

4- مجریان طرح

آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد دارای پروانه تاسیس از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور که دارای شرایط زیر باشند به عنوان مجریان اصلی طرح شناخته می شوند:
- عضویت در انجمن های صنفی آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد استان.
تبصره : در شهرستانهایی که انجمن صنفی در رشته مربوطه وجود ندارد عضویت آموزشگاه به عنوان شرط اصلی در انتخاب آموزشگاه در نظر گرفته نخواهد شد و انتخاب آموزشگاه بر اساس نظر کمیته اجرایی شهرستان خواهد بود.
- دارا بودن گواهینامه رتبه بندی با حداقل رتبه 3.
- عدم کسب نمره منفی بیش از 75 نمره در طی دو سال اخیر براساس "شیوه نامه نظارت و راهنمایی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد.".
- دارا بودن امکانات و تجهیزات آموزشی متناسب با دوره آموزشی مورد تقاضا ( برای قرارداد های سطوح 2 الی 5 مندرج در ماده 8).

محل اجرای طرح

1-5- دبیرستان های دوره اول متوسطه به شرط دارا بودن سرانه فضای آموزشی متناسب با استاندارد های شایستگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور.
2-5- آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد واجد شرایط در مناطق و شهرستانها.
تبصره 1 : چنانچه منطقه و یا شهرستانی فاقد آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد منتخب باشد کانون صنفی استان وظیفه دارد نسبت به معرفی آموزشگاه آزاد واجد شرایط به کمیته اجرایی شهرستان اقدام نماید.
تبصره 2 : دبیرستان های دوره اول متوسطه صرفاً با استفاده ظرفیت آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد و پس از عقدقرارداد با آموزشگاه آزاد می توانند نسبت به اجرای دوره های آموزشی اقدام نمایند.
تبصره 3 : در شرایطی که آموزش های مورد نیاز طرح با ظرفیت بخش خصوصی سازمان قابل اجرا نباشد، کمیته برنامه ریزی استانمی تواند از ظرفیت های بخش دولتی ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای بهره برداری نماید.
توجه : براساس برنامه ریزی درسی آموزش و پرورش دانش آموزان می توانند علاوه بر ساعت برنامه درسی دروس "کار و فناوری" و "فرهنگ و هنر" بر سه پایه، مجموعاً تا سقف 60 ساعت مهارت جدید از مجموعه پودمانهای آموزشی طرح ایران مهارت را در قالب فوق برنامه انتخاب و آموزش ببینند. آموزش 60 ساعت بصورت تراکمی در یک پایه یا تقسیم بر دو یا سه پایه می تواند صورت پذیرد.

فرآیند اجرایی طرح:

1-6- دبیرستان های متقاضی دوره های مهارت آموزی بایستی درخواست کتبی خود را به مراکز معین آموزش فنی و حرفه ای شهرستان مربوطه اعلام نماید.
2-6- آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد متقاضی اجرای دوره های ایران مهارت بایستی درخواست کتبی خود را مطابق پیوست شماره 1 به مرکز معین آموزش فنی و حرفه ای شهرستان مربوطه ارائه نمایند.
3-6- کمیته اجرایی شهرستان نسبت به بررسی درخواست آموزشگاههای متقاضی اقدام و در صورت نیاز حائز شرایط بودن تایید می نماید.
4-6- فهرست آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد تایید شده توسط کمیته اجرایی آموزش فنی و حرفه ای شهرستان به کمیته اجرایی آموزش و پرورش شهرستان ارائه می گردد.
5-6- پس از انتخاب آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد مجری طرح ایران مهارت توسط مدیران مدارس، قرارداد (مطابق پیوست شماره 2) با آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد به عنوان مجری یا ناظر آموزش ها در یکی از سطوح قرارداد مندرج در ماده 8 منعقد می گردد.
تبصره : تجهیزات ارسالی از سوی آموزشگاه آزاد (در قراردادهای سطح 3 و 4 مندرج در ماده 8)، پس از تایید فهرست آنها طی صورتجلسه ای در شورای مدرسه به صورت امانی تا پایان دوره های آموزش مهارت با مسئولیت مدیر در مدرسه نگهداری خواهد شد.
6-6- دوره های آموزشی در حال اجرا توسط آموزشگاه های آزاد در سیستم جامع پورتال ثبت می شود.
7-6- ارزیابی دانش آموزان در حین و پایان دوره توسط مربی و با نظارت مجری طرح اجرا شده و در صورت موفقیت دانش آموز و بنابه درخواست وی، تاییدیه پایان دوره توسط آموزشگاه مجری و مطابق با ضوابط سازمان برابر پیوست شماره 4 صادر می گردد.
تبصره : این تاییدیه صرفاً به منزله حضور و طی دوره آموزشی می باشد و مشمول مزایای گواهینامه های مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نمی باشد.
تبصره : پیشنهاد می شود نمایشگاهی حاصل از دست آفرین های مهارتی دانش آموزان با دعوت از مسئولین برگزار شده و در طی آن تاییدیه دوره های آموزشی به دانش آموزان متقاضی اعطاء می گردد.

مربیان طرح

مربیان طرح ایران مهارت از میان گروه های زیر انتخاب می شود:
7-1- مربیان بخش غیردولتی و دولتی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور.
7-2- دبیران دروس "کار فناوری" و "فرهنگ و هنر" تعیین صلاحیت شده براساس ضوابط سازمان
7-3- هنرآموزان هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش تعیین صلاحیت شده بر اساس ضوابط سازمان.
تبصره 1 : افراد معرفی شده از سوی آموزش و پرورش بایستی حائز شرایط زیر باشد:
الف - دارا بودن مدرک تحصیلی براساس جدول شماره 1 آئین نامه نحوه تشکیل و اداره آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور.
ب - انطباق حکم پرسنلی هنرآموزان و دبیران معرفی شده با محتوای پودمان مهارتی.
تبصره 2 : مسئولیت بررسی و تایید دانش فنی و تخصصی مربیان در تمامی سطوح قرارداد بر عهده آموزشگاه آزاد مجری می باشد.

منابع مالی طرح

8-1- هزینه های مرتبط به تامین مربی و تجهیزات موردنیاز اجرای طرح توسط آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای در مدارس مجری طرح بوسیله مدارس تامین می شود.
8-2- مدارس نسبت به انعقاد قرارداد خرید خدمات آموزشی با آموزشگاه های آزاد و پرداخت شهریه، در یکی از 5 سطح زیر اقدام می نمایند:
سطح 1 - نظارت بر اجرای طرح توسط آموزشگاه های آزاد.
سطح 2 - نظارت بر اجرای طرح و معرفی مربی از سوی آموزشگاه آزاد به منظور تدریس دوره مهارتی در محل مدرسه.
سطح 3 - نظارت بر اجرای طرح و معرفی مربی و ارسال تجهیزات آموزشی از سوی آموزشگاه آزاد به منظور اجرای دوره مهارتی در محل مدرسه.
سطح 4 - نظارت بر اجرای طرح و معرفی مربی و ارسال تجهیزات آموزشی و مواد مصرفی از سوی آموزشگاه آزاد به منظور اجرای دوره مهارتی در محل مدرسه.
سطح 5 - اجرای دوره آموزشی به صورت کامل در محل آموزشگاه آزاد (ویژه کلاس های فوق برنامه و طرح اوقات فراغت).
تعرفه آموزشی دوره های ایران مهارت متناسب با شهریه های حرفه های آموزشی مصوب توسط کمیته برنامه ریزی و هماهنگی استان با توجه به دوره پیشنهادی و سطح اجرا تعیین و با تایید هیات نظارت استان ابلاغ می گردد.

نظارت و ارزیابی

9-1- نظارت بر فعالیت های آموزشگاه های آزاد مجری طرح ایران مهارت بر عهده کمیته اجرایی شهرستان می باشد.
9-2- در صورت تخلف آموزشگاه مجری از مفاد قرارداد و یا عدم رضایت طرف دیگر قرارداد ، مدیر مدارس می توانند موارد را به همراه مستندات متقن به کمیته اجرایی شهرستان جهت رسیدگی ارسال نمایند.
9-3- پس از اثبات تخلف آموزشگاه مجری، کمیته اجرایی شهرستان مهلتی یک هفته ای در اختیار آموزشگاه جهت رفع نواقص احتمالی قرار می دهد، در صورت عدم حصول نتیجه، متناسب با رای کمیته اجرایی شهرستان اقدام خواهد شد.
9-4- در صورت تخلف مدارس از مفاد قرارداد و یا عدم رضایت طرف دیگر قرارداد، آموزشگاه آزاد می توانند موارد را به همراه مستندات متقن به کمیته اجرایی شهرستان ارسال نمایند شکایت مربوطه به هماه مستندات به کمیته اجرایی شهرستان آموزش و پرورش جهت رسیدگیو اعلام نتیجه ارسال می شود.

  تعداد افراد حاضر: 120       تعداد بازديد امروز: 4731       تعداد بازديد ديروز: 6381       تعداد بازديد ماه: 155447       تعداد بازديد ماه گذشته: 482124       تعداد بازديد كل: 23384582